Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky

Zařazení andulky

Andulka patří do řádu papoušků, k čeledi papouškovití, v této čeledi tvoří monotypický rod, neexistují žádné poddruhy.

Odborný název

Melopsittacus Undulatus (Melopsittacus znamená řecky zpěvný papoušek, Undulatus je latinské slovo pro vlnkování), český odborný název je Papoušek Vlnkovaný, běžně nazývaný andulka

Vlast: Austrálie

Životní prostor: křovinaté stepi podél periodicky zavodněných potoků a říček v centrální Austrálii

Původní forma (zbarvení): Zelená se žlutou maskou a černožlutým vlnkováním na zadní straně hlavy, křídlech a horní části zad

Pohlavní rozlišení: rozlišuje se podle ozobí, sameček má barvu ozobí modré a samička hnědé

Délka těla: 16 až 18 cm

Ocas: 8 až 9 cm

Váha: 30 až 40 g

Délka života: 12 až 14 let

Pohlavní dospívání: ve stáří od 3 až 4 měsíců

Potrava volně žijících andulek

Ve své australské vlasti se andulky živí semeny trav a bylin. Při neustálém hledání potravy musí proletovat i suchými oblastmi, kde se zdržují v blízkosti vodních toků. Vodu potřebují ke změkčování suchých zrn ve voleti. Pokud jsou řeky a tůně vysušeny, ptáci se potulují a při ranním hledání potravy pijí rosu, která se drží na travách. Je dokázáno, že andulky při tom přijímají i trochu písku bohatého na minerály a nejmenší kamínky jako pomoc při trávení a také čerstvou zeleň. Jakmile se spustí zadržovaný déšť, začínají andulky hnízdit. Za několik málo dní po dešti totiž vyrážejí trávy a byliny, jejichž napůl zralá semena jsou nejhodnotnější stravou jak pro rodiče, tak i pro mláďata, bez nich by byl odchov mladých nemyslitelný.

Živiny

Ptáci jako všichni živočichové potřebují látky tvořící živou tkáň - bílkoviny, zdroje energie - glycidy (uhlohydráty) a tuky, dále minerální látky a konečně nepostradatelné složky rostlinného původu - vitamíny. Podrobně všechny živiny rozepíšu na další stránku, kvůli přehlednosti.

Zrní jako základ stravy 

Podle poznatků o obživě andulek v přírodě jsou našim domácím ptákům podávány vyvážené směsi zrní jako základ stravy. Obsahují 30% lesknice, 45% prosa, 15% loupaného ovsa a 5% nigeru. Podle mého názoru je nejlepší si takovou směs namíchat (běžně se krmivo dá koupit ve zverimexech, ale ne vždy je tomu tak, stoprocentně jej najdete na burzách s ptactvem) a obohatit vitamíny a minerálními látkami: jodovými zrny proti onemocnění štítné žlázy a také přípravky pro podporu tvorby a růstu peří.

Tip: U každé směsi, ať už koupené či namíchané, byste měli udělat zkoušku klíčivosti, protože jen klíčivá semena jsou bohatá na obsah živin.

Správné skladování: Zrní skladovat na vhodném suchém, tmavém a větraném místě a to v sáčcích z přírodního vlákna. (bavlna, papír; ne sklenice ani sáčky)

Kolik zrní denně ? Pro jednu andulku ráno nasypte dvě čajové lžičky, v časné odpoledne a v předvečer odstraňte prázdné slupky od zrní, protože andulka by se k zrnkům vespod nedostala. No a pokud v nádobce zbylo jen málo zrnek, přidejte lžičku, aby andulka ráno nalezla potravu, neboť potřebuje trvalý přísun energie.

Není správné dávat andulce málo zrní, abychom ji ochránili před tloušťkou. Tlustí jsou jen tehdy, když jsou špatně krmeni, mají málo pohybu anebo nejsou ničím zaměstnáni. 

Vyhýbejte se stravě, z níž pták zbytečně tloustne jako například srdíčkům či tyčinkám ze zrní slepených cukrem nebo medem.

Voda na pití

Andulka potřebuje samozřejmě denně čerstvou vodu. Voda z vodovodu je dobrá, nesmí ale být příliš studená. Pokud chcete dát andulce něco dobrého dejte jí nápoj pro ptáky (dá se koupit normálně v obchodě) anebo minerální vodu bez kysličníku uhličitého (viz etiketa).

Ovoce a zelenina 

Pokud má vaše andulka zůstat dlouho zdravá, mít hezké peří a nebýt tlustá měli byste jí nabízet ovoce a zeleninu podle sezóny.

Jak čerstvou stravu nabízet?

Nevzdávejte se, když pták vámi nabízenou dobrotu nepřijme. Nejprve se jí bude dotýkat zobákem, chuťové buňky přijdou do styku se šťávou, potom sebere odvahu a ochutná. Neztrácejte trpělivost a nabízejte pochoutky při každé příležitosti, vždyť andulky jsou nedůvěřivé ke všem změnám a ke všemu novému.

Syrová zelenina: čekanka, mladé listy pampelišky, kukuřice, mrkev, nestříkaný hlávkový salát, listy špenátu, cukety

Ovoce: čerstvý ananas, jablko, meruňka, banán, hruška, jahoda, maliny, kiwi, mango, mandarinka, meloun, pomeranč, broskev, hroznové víno

Nevhodné jsou: všechny druhy kapusty, brambory, zelené fazole, ošetřený hlávkový salát, grapefruit, rebarbora, švestka, avokádo

Potravu andulce nedávejte přímo z lednice, vše podávejte při pokojové teplotě a předem omyjte vlažnou vodou a otřete do sucha. Případně nastrouhejte nebo oloupejte.

Andulka je ochotná přijmout čerstvou stravu, když vidí, jak si na ní pochutnává její majitel.

Tip: Andulky nemají schopnost velkých a středních papoušků přidržovat si během jídla potravu nohou. Mnohé andulky mají rády zrníčka z jahod, ale mohou je nejlépe ozobávat, když jim plod přidržíme. Hrozny zase lépe jí rozpůlené a dobře uchycené.

Minerály a stopové prvky

Stejně jako člověk je potřebuje i andulka jen v minimálním množství. Trochu je obsahuje zrní a čerstvá strava. Fosfor a vápník jsou k dispozici v kameni, kterým si obrušují zobák.

Byliny a trávy 

Ke zmíněné čerstvé stravě patří i byliny a trávy, protože jsou podobné těm, které ptáci vyhledávají ve volné přírodě.

Z kuchyně a zahrady můžeme doplnit čerstvou stravu bazalkou, kerblíkem nebo petrželí.

Z louky (nehnojené) při procházkách okolo cest (ne okolo silnic, rostliny jsou plné zplodin) můžeme sbírat nedozralá nebo dozrálá semena jednoletých trav, pampelišky, šťovík luční, divá tráva a další.

Jak nabízet? Rostliny z přírody umýt vlažnou vodou, nechat okapat a v malém svazečku přichytit kolíkem na stranu klece

Co obohacuje jídelníček

Klasy prosa jsou nejdůležitějším obohacením stravy a ptáci je mají nejraději. Jako vysoce hodnotný přírodní produkt jsou ideální pro hnízdící páry, mladé ptáky, stejně tak i pro ptáky nemocné a slabé. Denně by měla andulka dostat jen asi šest centimetrů dlouhý kousek, jinak by byla příliš tlustá.

Moje andulka při pojídání klasu udělá strašný nepořádek, a proto jsem do vrchu koupelničky vyvrtal dírku o průměru stonku klasu. Klas tak můžete zavěsit a zachytit kolíkem a slupky neodlétají při zamávání křídel na zem, ale na dno koupelničky.

Natvrdo uvařený žloutek smíchaný s trochou nízkotučného tvarohu dodá andulce plnohodnotnou bílkovinu. Půlka čajové lžičky jednou týdně by měla stačit. Naklíčená zrna dávejte své andulce především v zimě, za časného jara, v období pelichání a během hnízdění, v případě nedostatku čerstvé zelené stravy.

Recept na klíčení:

 • Půl čajové lžičky hlavní stravy (pšenice, ovsa může být i proso) zalít v hrníčku 2 cm vody a nechat 24 hodin namáčet. Jakmile začnou zrna přijímat vodu, začíná v nich chemická reakce, která dává podmět ke klíčení. Přitom jsou uvolňovány vitamíny, minerální látky a stopové prvky, čímž zrní získá na hodnotě.

 • Poté zrna omyjte vlažnou vodou a nechejte okapat. Nabobtnaná přikryjte a nechejte dalších 24 hodin ve sklenici za světla a pokojové teplotě.

 • Jakmile vyrazí klíčky, můžete naklíčené zrní andulce nabídnout. Předtím je ale properte v sítku vlažnou vodou a nechte okapat. Po dalších 24 hodinách jsou klíčky ještě větší.

Přehled nejdůležitějšího

Co je pro andulku zdravé

 • jednou denně miska směsi zrní, nejméně dvakrát denně odstranit prázdné slupky

 • denně nabídnout asi 6 cm dlouhý kousek klasu prosa

 • pokud možno denně misku s ovocem a malý svazeček bylin

 • každý týden kúru s naklíčenými zrny

 • denně čerstvou vodu

 • trvale mít v kleci brusný kámen nebo sépiovou kost

Co je pro andulku škodlivé

 • studená, přímo z lednice podaná strava

 • shnilé a plesnivé potraviny

 • strava slaná, sladká kořeněná

 • čokoláda a jiné sladkosti

 • smetana, máslo, sýr jiný tuk nebo tučné pokrmy a už vůbec ne alkoholické nápoje a káva

Navykání na čerstvou stravu: Andulka je ochotná přijmout čerstvou stravu, když vidí, jak si na ní pochutnává její majitel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét
Facebook


Archiv

Kalendář
<< květen >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Statistiky

Online: 1
Celkem: 715488
Měsíc: 7960
Den: 236