Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milník v dějinách archeologie

Milník v dějinách archeologie: satelity odhalily tisíce egyptských památek

Tým amerických vědců v čele s přední světovou egyptoložkou Sarah Parcakovou prolomil dějiny archelogie. Za pomoci pionýrské metody satelitních snímků odhalil 17 pyramid a tisíce dalších starověkých egyptských památek, ukrytých hluboko pod zemí.

Unikátní výzkum Sarah Parcakové dokázal, že je práce egyptologů teprve v plenkách. Americká egyptoložka použila k archeologickým výzkumům v deltě Nilu jako první na světě satelity vybavené kamerami pro infračervené snímání. První výsledky jsou svým rozsahem jedinečné - 17 dosud neobjevených pyramid, tisíce hrobů a pozůstatky starověkých sídel starých až 3 tisíce let.

Tým z Alabamské univerzity v Birminghamu pracoval na projektu déle než rok. Snímky z družice umístěné ve výšce 700 kilometrů nad Zemí odhalily předměty o průměru menším než metr a dokázaly rozlišit různé materiály. Staří Egypťané stavěli domy z hliněných cihel, které byly hutnější než okolní půda. Vědci tak dokázali objevit pod tisíciletými nánosy písku tvary domů, chrámů i hrobek.

Analýzy bylo nutno potvrdit přímo na egyptské půdě. Tým v čele s Parcakovou se proto vydal do Sakkáry a jeho cestu i práci zdokumentovala televize BBC v pořadu "Ztracená egyptská města". Sami Egypťané byli k projektu velmi nedůvěřiví a původně neměli o výzkum zájem. Zkušební vykopávky ale prokázaly, že se američtí archeologové nemýlili a Egypt jásá nad objevem jednoho z nejdůležitějších archeologických nalezišť.

Podle Parcakové výsledky ukazují, jak snadno lze podceňovat rozsah dřívějšího osídlování. "Je tu mnoho tisíc dalších míst, která pokryly naplaveniny z Nilu. Tento objev je jen začátkem nové etapy. Zatím jsme objevili památky ukryté nepříliš hluboko pod zemí, věříme ale, že se pod nimi skrývají další a mnohem vzácnější naleziště," poznamenala podle BBC vědkyně.

Doktorka Sarah Parcaková je jednou z nejuznávanějších světových egyptoložek. Její pionýrská metoda odhalování archeologických památek pomocí satelitních snímků může potvrdit odhady, že vědci dosud zmapovali jen zlomek procenta života starověkého Egypta.

Satelity používá americký tým také k vyhledávání nových zdrojů vody v hlubinách egyptské pouště. Oproti tradiční metodě hloubení vrtů je tato metoda velmi úsporná. Egyptské úřady plánují využít technologii i k ochraně starověkých památek před vandaly.

 
 

 

Portrét
Facebook


Archiv

Kalendář
<< červenec >>
<< 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 2
Celkem: 809393
Měsíc: 4384
Den: 190